Středa, 7 května, 2025
- Komerční sdělení -aktuálně

Jak probudit trávník ze zimního spánku

Po zimním odpočinku je nutné trávníku pomoci, aby se připravil na nové vegetační období. Překážet mu mohou organické zbytky zapadané do porostu, půda je ulehlá a zimní fuzarióza, známá také jako sněžná plíseň mohla na porostu vytvořit spálená místa a lysiny. Co všechno je třeba udělat, aby se trávník opět zazelenal?

Každý, kdo pečuje o trávník by měl vědět, že travnatý porost čeká v měsících duben a květen intenzivní vegetační období, které se vyznačuje intenzivním odnožováním a růstem. Proto je důležité ještě před vrcholem tohoto období udělat vše, co je třeba.

Zbavte ho překážek
I když jste na podzim věnovali čas tomu, abyste z trávníku vyhrabali listí, větve stromů či jiné nečistoty, přes zimu se toho událo mnoho. Sáhněte po ocelových hrábách a kousek po kousku vyhrabte z trávníku to, co do něj nepatří. Čím hustší hrábě použijete, tím více materiálu sesbíráte. Neobávejte se toho, že trávník ochuzujete o živiny. Dusíkaté látky se z biologického materiálu přes zimu vyluhovaly do půdy. Travnatý koberec potřebuje vzduch, prostor a přísun slunce. Každá překážka se projeví na zhoršení jeho kvality.

Jelikož se připravujeme na období intenzivního sečení, není třeba zapomínat na okraje trávníku, obzvláště na místech, která jsou pro sekačku nepřístupná. Lepší je obětovat 10 centimetrový okraj porostu a nahradit jej štěrkovým zásypem či mulčovací kůrou, než se po celé vegetační období trápit složitou údržbou jeho okrajů. Budete-li na tento detail myslet už teď, ušetříte si čas.

Dopřejte mu přísun vzduchu
Půda smáčená sněhem se pod jeho tíhou během zimy mohla utužit a tak je důležité postarat se o její provzdušnění. V lehkých písčitých půdách se obejdete bez tohoto kroku, v jílovitém prostředí jde o nezbytnost. Použít můžete rýčovací vidle, kterými budete propíchávat půdu do hloubky 10 až 15 centimetrů, nebo můžete sáhnout po speciálních provzdušnovacích nástrojích, které budou do půdy vyřezávat válcovité otvory. Ty je třeba následně přesypat pískem.

Možná si kladete otázku, proč je to až tak důležité. Inu, v provzdušněné půdě tráva lépe odnožuje a pouze tímto způsobem lze zajistit, aby byl travnatý koberec celistvý a jednolitý. Pokud to neuděláte nyní, nápravu budete moci uskutečnit až na podzim.

Pokud máte ve své výbavě vertikutátor, použijte jej, abyste do 5 milimetrové hloubky prořízli travnatý podrost a odbřemenili ho od suchých částí a mechu. Ne každý trávník však takovou péči vyžaduje.

Zbavte se nechtěných hostů
I na tom nejudržovanějším trávníku se stává, že v jarním období se probudí k životu rostliny, které v porostu nechcete. Zatímco v předzahrádce vám možná bude překážet každá sedmikráska, ve dvoře se soustředíte pouze na kopřivu, bodláky a křen. Je pouze na vás, jestli použijete v boji proti plevelu selektivní herbicid, nebo se budete snažit o ruční vypichování nožem, kdy odstraníte rostlinu spolu s jejími kořeny. Jisté však je, že herbicidy šetří čas au velkých ploch se bez nich neobejdete.

Zahustěte místa, která to žádají
Vypálené plochy, zředěné porosty a poškozená místa v trávníku je třeba opravit tak, že je jednoduše dosejete, jako při zakládání trávníku. Chcete-li dosáhnout nejlepšího efektu, sáhněte po stejném osivu, ze kterého trávník pochází. Jen tak se vyhnete barevným odchylkám na travnaté ploše. Pokud tato možnost není, hledejte co nejpodobnější směs.

Všechny trávníky stárnou a během jejich životního cyklu se v nich mění i poměr zastoupení jednotlivých druhů. Vypadá-li trávník rok od roku hůře, nastal čas podsít ho novou travní směsí, která zajistí jeho regeneraci. V nabídce specializovaných prodejen je mnoho speciálních směsí osiva, které prodlouží životnost vašeho trávníku. Pokud nezareagujete včas, snadno se může stát, že už za rok budete muset začínat znovu.

Podpořte ho živinami
Tráva z půdy odebírá živiny a při každém sečení potřebuje pro obnovu nové. Pokud posekanou trávu kompostujete a nepoužíváte mulčovací nůž na sekačce, abyste ji ihned vrátili zpět, pravidelnému hnojení se nevyhnete. Jarní období vyžaduje vaši pomoc, kdy je třeba do půdy dopravit kompost, sáhnout však můžete i po vícesložkovém hnojivu, které obsahuje velký podíl dusíku a draslíku. Má-li mít trávník dostatek energie pro svůj růst a obnovu, bez živin to prostě nejde.

Připravte se na první sečení
Myslete na to, že už za týden či dva, když se trávník vzpamatuje z vašich zásahů, bude třeba odstartovat sezónu jeho sečení. Svou sekačku můžete připravit do provozu již dnes. Zkontrolujte stav oleje, připravte si čerstvé palivo a pokud se ve strojích nevyznáte, navštivte servisní středisko, které se o vše postará. Nedokládejte věci na poslední chvíli. Přichází období, kdy budete muset startovat svoji sekačku i dvakrát týdně.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články