Při zateplování zevnitř odborníci doporučují, aby si majitel nechal stavebně-fyzikálně posoudit konstrukci a také její tepelné, vlhkostní a statické změny. Při návrhu jakékoli vícevrstvé stavební konstrukce by se měl vypočítat součinitel prostupu tep
Ne vždy se všichni vlastníci bytů v obytném domě dohodnou na komplexním zateplení celého domu. Tehdy je třeba přemýšlet o zateplení z interiérové strany. Zateplování interiéru má ovšem více nevýhod než výhod.
Obchodní řetězec Tesco od podzimu ve Velké Británii nabízí majitelům bytů, že si za 199 liber mohou nechat zaizolovat duté zdi a půdní prostory. Cena může růst podle velikosti bytu a řady speciálních prací. Izolace půdy trvá asi tři hodiny a výplň dutých zdí čtyři hodiny.
Objednali byste si i vy takovou službu? Na Slovensku ji v hypermarketech nenabízejí jistě i proto, že u nás se většinou zateplují vnější strany budov. Oslovené stavební firmy, které nabízejí služby na internetu, proto neuměly poskytnout rady o zateplování zevnitř.
Ptejte se odborníků
Sdružení pro zateplování budov vysvětluje, že v našich klimatických podmínkách je jednoznačně vhodné pouze zateplování zvenčí.
Při zateplování zevnitř odborníci doporučují, aby si majitel nechal stavebně-fyzikálně posoudit konstrukci a také její tepelné, vlhkostní a statické změny. Při návrhu jakékoli vícevrstvé stavební konstrukce by se měl vypočítat součinitel prostupu tepla včetně bilance zkondenzované vlhkosti v konstrukci.
Graficky se znázorní prostup tepla konstrukcí a určí místo rosného bodu. Názor a pomoc odborníka jsou nezbytné, ale dobré je prohlédnout si i webové stránky, či sledovat internetové diskuse na dané téma, kde se dá hodně dozvědět.
Nevýhod více než výhod
Výhodou zateplení z interiéru je možnost volby z různých tepelněizolačních materiálů, neboť nemusíte brát v úvahu vlivy vnějšího prostředí (slunce, mráz, déšť, vítr). Zároveň se mohou zateplit jen nejproblematičtější místa. Zateplit (zasklít) se vyplatí i balkon, což ušetří až polovinu nákladů na vytápění bytu.
Když se vnitřní stěny obloží izolantem, zabrání se tím sice nadměrnému ochlazování stěn, ale ne tomu, aby se mezi stěnou a izolací kondenzovala vodní pára, která vytváří prostředí pro karcinogenní plísně. Další nevýhodou je, že stěny se ochladí a ztrácejí možnost akumulovat teplo. Vznikají také zároveň tepelné mosty u svalů. Počítat musíme is tím, že si tloušťkou izolace zmenšíme obytný prostor.
Polystyren či minerální vata?
K zateplování se obvykle používají polystyreny nebo minerální vaty či vlny. Oba materiály mají zastánce a odpůrce.
Polystyren se používá zejména expandovaný. Podle www.e-filip.sk není tento materiál vhodný pro použití ve vnitřních prostorách, protože z něj mohou unikat stopy organických sloučenin, ale minerální vata má také své nežádoucí účinky. Novější druhy polystyrenu mají dobrou paropropustnost a v interiéru by se proto mohly použít.
Minerální vlny (vaty) zachycují vzduch v mezerách, čímž se snižuje tepelná vodivost z jednoho povrchu na druhý, jsou paropropustné a snadno se instalují. Jedná se zřejmě o nejefektivnější řešení izolace na trhu. Odborníci však upozorňují, že minerální vlna by neměla být ve vzdušném styku s vnitřním prostorem, a proto je třeba ji dobře zatěsnit.
https://cutt.ly/BZCrTk5
https://cutt.ly/1ZPpikR
https://cutt.ly/zZO7y5R